konferencija o odrzivom razvoju slika
13. i 14. studenoga 2024.

16. Konferencija o održivom razvoju i 17. dodjela nagrada Hrvatski indeks održivosti - HRIO

Hotel Esplanade Zagreb i prijenos uživo

Pogledajte snimku

16. Konferencija o održivom razvoju i 17. dodjela nagrada Hrvatski indeks održivosti - HRIO

Konferencija o održivom razvoju već 16 godina donosi pregled najvažnijih trendova, novosti u međunarodnoj i nacionalnoj regulativi i rješenjima za korporativnu održivost. Sudionici imaju priliku dobiti pregled najvažnijih istraživanja i stajališta renomiranih stručnjaka te uključiti se u dijalog o temama od iznimne važnosti za budućnost zelene tranzicije i održivosti.
U partnerstvu s Hrvatskom udrugom poslodavaca, po 17. puta dodijelit će se nagrade za Hrvatski indeks održivosti (HRIO), inicijativa ocjenjivanja dobrovoljnih praksi održivosti hrvatskih kompanija.

Rezerviraj svoje mjesto

Molim odaberite

Podaci za izdavanje računa

Svrha plaćanja

Datum

14. konferencija o održivom razvoju i 15. dodjela nagrade HRIO slika

Hotel Esplanade Zagreb

Mihanovićeva 1

Zagreb

Pogledaj kartu

13. i 14. studenoga 2024.

9:00

16. Konferencija o održivom razvoju i 17. dodjela nagrada Hrvatski indeks održivosti - HRIO

14. konferencija o održivom razvoju i 15. dodjela nagrade HRIO slika

Hotel Esplanade Zagreb

Mihanovićeva 1

Zagreb

Pogledaj kartu

13. i 14. studenoga 2024.

9:00

16. Konferencija o održivom razvoju i 17. dodjela nagrada Hrvatski indeks održivosti - HRIO

14. konferencija o održivom razvoju i 15. dodjela nagrade HRIO slika

Hotel Esplanade Zagreb

Mihanovićeva 1

Zagreb

Pogledaj kartu

13. i 14. studenoga 2024.

9:00

Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj po 16. puta organizira Konferenciju o održivom razvoju, ove godine pod nazivom Pokrenimo kružnost za održivost. U sklopu konferencije te u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca po 17. puta bit će dodijeljene nagrade Hrvatski indeks održivosti - HRIO

 

Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj – HR PSOR već više od 27 godina promovira primjenu održivog razvoja u gospodarstvu, a jedna od najvažnijih aktivnosti koje provodi već šesnaestu godinu je Konferencija o održivom razvoju. Konferencija je jedinstveni događaj u regiji na kojem se obrađuju teme čija implementacija je preduvjet za postizanje održivog gospodarstva i time održivog društva.

Konferencija će se održati  13. i 14. studenoga 2024. godine u Hotelu Esplanade Zagreb. Kao i svih ovih godina, Konferencija je pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske, resornih Ministarstava kao i Europske komisije.

U partnerstvu s Hrvatskom udrugom poslodavaca, bit će svečano dodijeljen 17. Hrvatski indeks održivosti - HRIO – nagrada koja se temelji na metodologiji koja kompanijama omogućuje sveobuhvatan uvid u primjenu vlastitih održivih poslovnih praksi, osvrt na usklađenost s najnovijim odredbama Europske unije te usporedbu s praksama drugih kompanija u Hrvatskoj.

Na konferenciji će sudjelovati domaći i strani stručnjaci koji će govoriti o dosezima i izazovima u području održivog razvoja te očekivanjima i trendovima u budućem razdoblju, s naglaskom na kružnost, resurse i bio raznolikost te politiku raznolikosti.

PROGRAM, 13. STUDENOGA, 2024

08:00 - 09:00 Registracija
  Moderator: Domagoj Novokmet
09:00 - 09:45

Pozdravni govori: Julije Domac, izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske; Dušica Radojčić, predsjednica Saborskog odbora za zaštitu okoliša i prirode; Nj. E. Charlotte van Baak, veleposlanica kraljevine Nizozemske; izaslanica gradonačelnika Ivana Kekin, potpredsjednica Gradske skupštine Grada Zagreba;  Stjepan Orešković, predsjednik Nadzornog odbora IEDC; Luisa Brumana, direktorica UNICEF Hrvatska; Irena Weber, glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca

09:45 - 10:15

Uvod: Mirjana Matešić, HR PSOR

Svečana dodjela nagrade HRIO 

10:15 - 10:45 Pauza
10:45 - 11:30

Prirodni resursi i biološka raznolikost 

Uvod 1: Iren Marta, Direktorica HBCSD

Uvod 2: Josip Pervan, Stariji menadžer za politiku, zagovaranje i mobilizaciju članova, WBCSD

11:30 - 12:30

Panel 1 - Utjecaj gospodarstva na resurse i ekosustave

Moderator: Josip Pervan, WBCSD 

Panelisti: Sofija Babić, WWF; Andreja Pavlović, OIKON; Dušica Radojčić, predsjednica saborskog odbora za okoliš; Tamara Tarnik, Cromaris

12:30 - 13:00 Pauza
13:00 - 13:40

Kružno gospodarstvo 

Uvod: Josip Pervan, Stariji menadžer za politiku, zagovaranje i mobilizaciju članova, WBCSD

Uvod u panel: Christian van Maaren, Excess Materials Exchange

13:40- 15:00

Panel 2 - Prilike i izazovi kružnog gospodarstva 

Moderatorica: Vesna Petrović, Folder d.o.o.

Panelisti: Christian van Maaren, Excess Materials Exchange; Danijela Nofta, Ytres; Petra Počanić, Hauska & Partner; Sunčana Rapaić, de Architekten Cie; Helena Rukelj, MINGO; Kornelija Zvečevac, EcoCortec

15:00 - 15:15

Kratka pauza

15:15 - 16:15

Klimatski pakt

Panel 3 - Budućnost EU Klimatskog pakta u kontekstu održivog poslovanja

Moderator: Dino Galinović, Ecorys

Panelisti: Carmen Gruber, predstavništvo EK; Ivan Güttler, DHMZ; Miljenka Kuhar, DOOR; Mirjana Matešić, HR PSOR

16:15 - 17:15 Ručak 

PROGRAM, 14. STUDENOGA, 2024

08:30 - 09:30 Registracija uz kavu 
09:30 - 09:40 Pregled prvog dana: Mirjana Matešić, HR PSOR
09:40 - 10:00

Direktiva za rodnu ravnopravnost

Uvod: Nataša Novaković, HUP

10:00 - 10:50

Panel 4 - Rodna ravnopravnost

Moderatorica:  Nikolina Kolarić, HPB

Panelisti: Kristijan Kevešević, zamjenik pravobraniteljice za ravnopravnost spolova; Nataša Novaković, HUP; Stjepan Orešković, IEDC; Anamarija Tkalčec, CESI; Sandra Vrabec, UNIQA osiguranje

10:50 - 11:40 Prezentacije radova
11:40 - 12:10 Pauza
12:10 - 15:00

World café – Dubinska procjena utjecaja, rizika i prilika  u dobavljačkom lancu 

Uvodničarka: Ana Čulo, NKT OECD

Teme:

  1. Upravljanje utjecajima na okoliš u dobavljačkom lancu;
  2. Upravljanje utjecajima na ljudska prava u dobavljačkom lancu;
  3. Radne prakse u dobavljačkom lancu; 
  4. Mito, korupcija i porezne prijevare
  5. Uspostava sustava i strategije upravljanja za odgovorne lance;
  6. Inovacije u lancu vrijednosti 

Moderatorice: Ana Čulo, NKT OECD; Iren Marta, HBCSD; Nataša Novaković, HUP; Andreja Pavlović, OIKON; Ana Romac, HUB

15:00 - 16:00 Ručak


Podijeli sa prijateljima

Govornici

Sofija Babić, savjetnica za okolišne politike, WWF Adria  slika

Sofija Babić

Sofija Babić, savjetnica za okolišne politike, WWF Adria

Sofija je dio WWF Adria tima od 2022. godine, odgovorna je za razvoj i provedbu politika i planova zagovaranja, praćenje relevantnih politika na globalnoj, europskoj i nacionalnoj razini te razvoj i provedbu planova za uključivanje dionika. Vodi i orivedbu projekata iz područja biogospodarstva i urbanog razvoja. Ispred WWF Adrije članica je Strateške savjetodavne skupine Europskog policy ureda WWF-a. Ima dugogodišnje iskustvo u razvoju politika i zagovaranju, javnim poslovima i suradnji s dionicima, a njezino profesionalno iskustvo uključuje rad u međunarodnim organizacijama (USAID/Urban Institute), organizacijama lokalne samouprave (Udruga gradova), Vladi (Ministarstvo prometa) i privatnom sektoru. Bila je imenovana koordinatoricom za hrvatsko izaslanstvo promatrača u Odboru regija i nacionalnom EU koordinatoricom za promet i pomorstvo. Vanjski je gost predavač na Fakultetu političkih znanosti, na kolegijima iz javnih politika. Završila je Filozofski fakultet, engleski jezik i komparativnu književnost.

Carmen Gruber, voditeljica tima za komunikaciju, partnerstva i mreže Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj slika

Carmen Gruber

Carmen Gruber, voditeljica tima za komunikaciju, partnerstva i mreže Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj

Carmen Gruber više od 13 godina radi za europske institucije. Od rujna 2023. vodi tim za komunikaciju, partnerstva i mreže Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj.

Nakon karijere u privatnom sektoru u Zagrebu 2009. postaje freelancer te se između ostalog bavi menadžmentom u kulturi i umjetnosti. Potom 2011. odlazi u Veliko Vojvodstvo Luksemburg raditi za europske institucije. Karijeru u javnoj službi započinje kao prevoditeljica u Europskom parlamentu u Luksemburgu. Zatim od 2014. radi u Općoj upravi za upravljanje ljudskim resursima Europskog revizorskog suda. Nakon kratkog izleta u reviziju 2019. godine zapošljava se u Europskoj komisiji u Općoj upravi za digitalne usluge kao osoba zadužena za komunikaciju.

Rođena je u Zagrebu. Stručna prvostupnica Ekonomije poduzetništva sa Sveučilišta Vern, magistra njemačkog jezika  i književnosti te magistra etnologije i kulturne antropologije.

Ana Čulo, načelnica Sektora za investicije u Ministarstvu gospodarstva slika

Ana Čulo

Ana Čulo, načelnica Sektora za investicije u Ministarstvu gospodarstva

Ana Čulo načelnica je Sektora za investicije u Ministarstvu gospodarstva te članica Tajništva hrvatske Nacionalne kontaktne točke za odgovorno poslovno ponašanje. Njezin rad usmjeren je na promicanje OECD-ovih Smjernica za multinacionalna poduzeća i implementaciju praksi odgovornog poslovnog ponašanja i dubinske analize. U okviru Nacionalne kontaktne točke aktivno surađuje s HR PSOR-om kroz rad Vanjskog tijela NKT-a na unapređenju standarda odgovornog poslovanja u Hrvatskoj.

Dino Galinović, Strateg za komunikacije, društveni utjecaj i održivost slika

Dino Galinović

Dino Galinović, Strateg za komunikacije, društveni utjecaj i održivost

Dino radi za međunarodnu kompaniju Ecorys, a u svome radu fokusira se na implementiranje projekata, programa i inicijativa Europske komisije u 27 zemalja članica. Trenutno je član Tajništva Europskog klimatskog pakta te koordinira aktivnosti i kampanje na EU razini u području borbe protiv klimatskih promjena, održivog razvoja i zelene tranzicije te uključivanje građana i drugih dionika u formiranje javnih politika. 

Dino ima prethodno iskustvo u diplomaciji i međunarodnim odnosima, javnim politikama i ESG-u, a kao nezavisni komunikacijski stručnjak surađuje s malim i srednjim kompanijama, nevladinim udrugama, lokalnim i nacionalnim vlastima na međunarodnoj razini u području kreativnih kampanja i izgradnje zagovaračkih koalicija, organizaciji događaja visokog profila te promociji ljudskih prava i zelenih politika.

Dr. sc. Ivan Güttler, glavni ravnatelj DHMZ-a slika

Dr. sc. Ivan Güttler

Dr. sc. Ivan Güttler, glavni ravnatelj DHMZ-a

Dr. sc. Ivan Güttler je istaknuti hrvatski klimatolog čija je karijera od samih početaka usmjerena na klimatsko modeliranje, istraživanje klime i klimatskih promjena, te podizanja svijesti javnosti o njihovom utjecaju na zdravlje, gospodarstvo, infrastrukturu i okoliš. Svojim istraživačkim radom značajno je doprinio razvoju klimatskih modela i produbljivanju spoznaja o klimatskim varijacijama i promjenama. Autor je brojnih znanstvenih radova i dobitnik nekoliko priznanja, uključujući Dekanovu nagradu (2007.), Nagradu Europskog meteorološkog društva - YSCAs (2010.), Godišnju nagradu znanstvenim novacima u području prirodnih znanosti (2013.), te Nagradu Hrvatskog meteorološkog društva - mlada nada hrvatske meteorologije (2014.).

Tijekom hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije (2020.), Güttler je aktivno sudjelovao u klimatskim pregovorima, a bio je i član hrvatskih delegacija na konferencijama Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama  - COP23, COP25, COP26 i COP27. Od 2022. godine, obnaša funkciju hrvatske kontakt osobe za IPCC, Međuvladin panel o klimatskim promjenama. Ujedno, angažiran je u različitim radnim skupinama, uključujući one za međunarodna okolišna pitanja, izradu programskih dokumenata za financijsko razdoblje EU 2021.–2027. (Zelena Hrvatska) te izradu Akcijskog plana prilagodbe na klimatske promjene.

Od 2022. do 2024. godine, dr. sc. Ivan Güttler obnašao je dužnost zamjenika glavne ravnateljice DHMZ-a i aktivno sudjelovao u najvećim modernizacijskim naporima u povijesti Zavoda, kojima su unaprijeđene meteorološka i hidrološka mreža, te mreža za trajno praćenje kvalitete zraka. Od 2024., kao glavni ravnatelj DHMZ-a, nastavlja s provođenjem ključnih reformi, s ciljem pružanja još kvalitetnijih i pristupačnijih hidrometeorološke informacije i produkte širokom krugu korisnika i partnera DHMZ-a.

Svojim stručnim znanjem i iskustvom, Güttler doprinosi i obrazovanju budućih meteorologa predajući na Odsjeku za geofiziku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Nikolina Kolarić, Direktorica Ureda za održivo poslovanje u Hrvatskoj poštanskoj banci d.d. slika

Nikolina Kolarić

Nikolina Kolarić, Direktorica Ureda za održivo poslovanje u Hrvatskoj poštanskoj banci d.d.

Nikolina je Direktorica Ureda za održivo poslovanje u Hrvatskoj poštanskoj banci d.d. Osamnaest  godina je u financijskom korporativnom sektoru gdje se bavila raznim segmentima; od poslovanja sa stanovništvom do razvoja poslovanja, strategije, održivosti itd., te je iza nje vođenje niza uspješnih projekata. Magistrirala je Fizičku geografiju i geoekologiju na Prirodoslovno matematičkom fakultetu, a kombinacija obrazovanja i karijernog puta omogućila je primjenu znanja, kompetencija i vještina u dijelu implementacije okolišnih, društvenih i upravljačkih čimbenika i procesa kroz transformaciju poslovanja tvrtke. Hrvatska poštanska banka dobitnik je HRIO nagrade za upravljanje okolišnim temama, a kroz Izvještaje o održivosti za 2022. i 2023. vidljive su brojne aktivnosti koje su poduzete, kao i one koje su u planu za naredno razdoblje, a sve s ciljem stvaranja društva otpornog na promjene i okoliša koji će biti zdraviji spreman za generacije koje dolaze.

Miljenka Kuhar, Izvršna direktorica DOOR slika

Miljenka Kuhar

Miljenka Kuhar, Izvršna direktorica DOOR

Miljenka Kuhar u DOOR-u radi od kraja 2018. godine, najprije na radnom mjestu starije stručne suradnice, a od rujna 2021. godine na radnom mjestu izvršne direktorice. Primarno ju zanima rad na projektima i inicijativama vezanim uz javne politike u području klime i energetike, a fokusira se na utjecaj energetskih i klimatskih politika na društvo, dimenzije klimatske i rodne pravednosti i uključivanje građana u donošenje odluka u području energetike i klime. S obzirom na trenutno radno mjesto više se bavi opći, kadrovskim i administrativnim poslovima koji su ključni za rad organizacije, a manje projektnim radom. Diplomirala je sociologiju, a prije rada u DOOR-u niz je godina radila u javnom sektoru na obrazovnim i znanstvenim javnim politikama.

Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske slika

Višnja Ljubičić

Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske

Hrvatski sabor je 28. listopada 2011., na prijedlog Vlade RH donio odluku o imenovanju Višnje Ljubičić pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova. Nakon odrađenog prvog 8-godišnjeg mandata, ponovo je imenovana 31.10.2019. godine. 

Rođena je u Zagrebu. Po zvanju diplomirana pravnica, s 30-godišnjim radnim iskustvom, uglavnom na rukovodećim poslovima u Ministarstvu obrane, Uredu za ljudska prava Vlade Republike Hrvatske te na dužnosti pravobraniteljice. 

Tijekom desetogodišnjeg rada i djelovanja u vladinom Uredu za ljudska prava stekla je bogato iskustvo u području praćenja i promicanja ljudskih prava, posebice ljudskih prava žena. Sudjelovala je u izradi prvog Zakona o ravnopravnosti spolova kao i drugih politika, strategija i protokola vezano uz ljudska prava žena i ostvarivanje načela ravnopravnosti spolova te zagovarala osnivanje specijaliziranog ureda pravobranitelja/ice za ravnopravnost spolova. 

Kao predstavnica RH sudjelovala je u radu Radne skupine za žene Radne zajednice Alpe-Jadran i u radu OESS/ODIHR u području diskriminacije i zločina iz mržnje. Kao stručnjakinja sudjeluje u radnim tijelima Europske komisije, OESS-a, UN-a, ECRI-a, TAIEX-a. U procesu pridruživanja RH Europskoj uniji, bila je koordinatorica i nositeljica izlaganja u području: “Anti-diskriminacije“ i „Ravnopravnosti spolova“, u Poglavlju 19. Socijalna politika i zapošljavanje. 

Kroz inozemnu izobrazbu na Lundskom sveučilištu, Londonskoj ekonomskoj školi, Američkom vojnom univerzitetu, Ženevskom Institutu međunarodnog humanitarnog prava, stekla je posebna znanja o međunarodnom humanitarnom pravu, ljudskim pravima i strukturi EU, ali i vještine o programima usavršavanja policijskih službenika u suzbijanju zločina iz mržnje (izučena trenerica).

Uz rad u državnoj službi, volontirala je u vidu davanja pravne pomoći u Udruzi za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga te Transparency International Hrvatska. 

Autorica je nekoliko znanstvenih i stručnih članaka te priručnika o spolnom uznemiravanju na radnom mjestu.

U Ministarstvu obrane je radila kao djelatna vojna osoba u činu satnice, odlikovana od strane ministra obrane za svoj rad kao i Predsjednika Republike Hrvatske medaljama Spomenica Domovinske zahvalnosti, Red hrvatskog pletera i Spomenica Domovinskog rata.

Christian van Maaren, founder and CEO of Excess Materials Exchange (EME) slika

Christian van Maaren

Christian van Maaren, founder and CEO of Excess Materials Exchange (EME)

Christian van Maaren is the founder of Excess Materials Exchange (EME), creating a platform that uses AI and blockchain to match surplus materials to high-value new uses, fostering the circular economy. His journey began in the energy industry, where he saw firsthand that switching to electric vehicles and renewables was simply putting a green band-aid on a broken system.

This isn’t about sustainability as a buzzword; it’s about engineering a future where waste is obsolete. Under Christian’s leadership, EME has gained global recognition for turning circular economy principles into real, scalable solutions. He’s not just advocating for change; he’s rewriting the rules for how industries can thrive in a world that doesn’t sacrifice the planet for profit.

He has been recognised by the World Economic Forum Uplink Top Innovator for impactful work with EME on sustainable resource management. He has formerly managed natural infrastructure projects, including wetlands and coastal resilience initiatives in the U.S., collaborating with The Nature Conservancy at Shell. As a member of the Young Club of Rome Member he actively contributes to sustainability initiatives with a network of like-minded professionals.

He has been a Project Leader in the EU-funded TULIPS Green Airport Program where he led efforts to implement circular principles in airport waste management. He is an Industry Standards Pioneer due developing resource passports and classification systems for international waste, establishing EME as a leader in sustainable solutions.

Iren Marta, Managing Director of the Business Council for Sustainable Development in Hungary slika

Iren Marta

Iren Marta, Managing Director of the Business Council for Sustainable Development in Hungary

Iren Marta is an economist and sustainability expert with significant international experience. As the Managing Director of the Business Council for Sustainable Development in Hungary, she promotes the acceleration of the transition to a sustainable economy and encourages knowledge-sharing, and cooperation between actors of the business sector, the scientific and regulatory sphere. She believes that sustainable, responsible corporate operations are a competitive advantage and the only option in long term. 

Her credo is positive motivation, believing that building value on individuals can achieve real changes. She sees herself as a motivator, she was pleased to share her skills at nearly 500 lectures, and she is happy to take mentoring tasks.

dr. sc. Mirjana Matešić, Direktorica Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj slika

Mirjana Matešić

dr. sc. Mirjana Matešić, Direktorica Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj

Od 2004. direktorica je Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj. Aktivno promovira implementaciju održivog razvoja kroz organizaciju i sudjelovanje na projektima te kao organizator radionica, seminara i projekata s ciljem podizanja svijesti o potrebi primjene koncepta održivog razvoja u Hrvatskoj. Pokrenula je kvartalno glasilo HR PSOR-a, «Gospodarstvo i održivost» koje promiče održivi razvoj u gospodarstvu. Autorica je dviju knjiga i niza radova iz područja održivog razvoja i društveno odgovornog poslovanja. Jedna je od kreatora projekta Indeks DOP-a, nagrade za društveno odgovorna poduzeća u Hrvatskoj. Članica je Državnog savjeta za održivi razvoj i zaštitu okoliša. Doktorirala je 2010. na sociologiji održivog razvoja na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, magistrirala je 2008. poslovnu ekonomiju na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a diplomirala je 1995. godine ekologiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Danijela Nofta, članica Uprave i koordinatorica proizvodnje društva slika

Danijela Nofta

Danijela Nofta, članica Uprave i koordinatorica proizvodnje društva

Danijela Nofta član je Uprave i koordinator proizvodnje društva Ytres d.o.o. koje se bavi proizvodnjom čarapa grupacije Oniverse, marki Calzedonia,  Intimissimi , Tezenis.

Preko 20 godina radnog iskustva uz upravljanje proizvodnjom  svoj rad intenzivno je usmjerila  projektima koji vode unaprijeđenju održivosti i ekološkoj prihvatljivosti proizvodnje i proizvoda.

Nataša Novaković, Direktorice za ESG, HUP slika

Nataša Novaković

Nataša Novaković, Direktorice za ESG, HUP

Nataša Novaković završila je Pravni fakultet u Zagrebu,  multidisciplinarni specijalistički studij Advanced master of European studies na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu  te Executive MBA na ZSEM-u. Pet je godina provela na funkciji Predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, a nakon isteka mandata vratila se u Hrvatsku udrugu poslodavaca i od travnja prošle  godine je na poziciji Direktorice za ESG. Njezine trenutne odgovornosti uključuju sve teme koje se dotiču poslodavaca  u kontekstu okolišnih, društvenih i upravljačkih čimbenika njihovog poslovanja. Prije  dužnosničke funkcije dvanaest godina radila je u HUP-u na poziciji Direktorice za HR i tržište rada te je ujedno vodila i inicijativu UN-a za društveno odgovorno poslovanje Global compact mrežu Hrvatska. Uz to pokrivala je i druge važne teme kao što su rodna ravnopravnost, društveno odgovorno poslovanje, razvoj zaposlenika i sl.

Stjepan Orešković, znanstvenik, sveučilišni profesor, poduzetnik slika

Stjepan Orešković

Stjepan Orešković, znanstvenik, sveučilišni profesor, poduzetnik

Prof. Stjepan Orešković  poduzetnik koji smatra da su obrazovanje, znanost i etičnost temelj poslovnog ali i svakog drugog uspjeha u životu. 

Bosqar Invest tvrtka u kojoj je, zajedno sa suprugom Manicom Pirc Oreśković, većinski vasnik, postala je drugi najveći hrvatski poslodavac.  Zapošljava više od 14 tisuća ljudi u 19 zemalja svijeta, a posluje na 62 svjetska tržišta s rastom od 630 % na ZSE u manje od pet godina.  

Bosqar Invest je uspješno izdao prve hrvatske obveznice povezane s održivošću. Ovom povijesnom emisijom vrijednosnih papira na hrvatskom tržištu kapitala grupa se obvezala smanjiti emisiju ugljika za 25 posto te povećati zastupljenost žena u menadžerskim timovima na 51 posto. I ove važne ciljeve Bosqar In ostvaruje brže od plana.

Andreja Pavlović, voditeljica Zavoda za održivost i klimatsku otpornost, Oikon  slika

Andreja Pavlović

Andreja Pavlović, voditeljica Zavoda za održivost i klimatsku otpornost, Oikon 

Andreja Pavlović je stručnjakinja s više od 25 godina iskustva u strateškim komunikacijama, javnim poslovima i održivosti. Njeno bogato iskustvo obuhvaća duboko poznavanje okvira, standarda i organizacija kao što su CSR, GRI, SDG, CSRD/ESRS/ESG, EU Taksonomija, IPCC, GHG, TCFD, TNFD i IFRS.

Krajem 2023. godine, Andreja je preuzela ulogu voditeljice novoosnovanog Zavoda za održivost i klimatsku otpornost u Oikon d.o.o. Zavod se bavi kanaliziranjem stručnih znanja i iskustava iz različitih područja kojima se Oikon aktivno bavi, s posebnim fokusom na zaštitu prirode i okoliša, odgovorno upravljanje resursima i održivu praksu u poslovnom okruženju.

U svojoj ulozi, Andreja vodi niz projekata kojima pomaže klijentima u pripremi izvještaja o održivosti, strategija održivog razvoja, analiza ugljičnog otiska i drugih sličnih projekata. Njen rad uključuje savjetovanje klijenata u primjeni zahtjeva kao što su CSRD i ESRS, Taksonomija EU-a, kao i u usklađivanju poslovnih praksi s najnovijim europskim i globalnim standardima održivosti.

Jedan od značajnih doprinosa Andreje Pavlović je poticaj za organizaciju Prvog dijaloga o dvostrukoj materijalnosti, održanog u okviru 15. konferencije o održivom razvoju, pod sponzorstvom Oikon d.o.o. Konferencija je okupila predstavnike iz različitih sektora radi razmjene znanja i iskustava o primjeni dvostruke materijalnosti i ESRS standarda u praksi. Andreja je bila aktivno uključena u organizaciju ovog događaja, surađujući s HR PSOR-om i msg global solutions.

Njeno iskustvo uključuje i izradu stručnih radova i pohađanje ciljanih edukacija. Autorica je rada o praksama izvještavanja o klimatskim promjenama hrvatskih poduzeća, koji je objavljen u znanstvenom časopisu „Socijalna ekologija“ 2022. godine. Također, u veljači 2023. završila je edukaciju o kvantifikaciji i izvještavanju o emisijama stakleničkih plinova prema normi ISO 14064-1:2018 te stekla certifikat od TUV NORD ADRIATIC d.o.o.

Na konferencijama o održivosti, Andreja je održala brojna predavanja, među kojima se posebno ističe njeno sudjelovanje na 14. Konferenciji o održivom razvoju u Zagrebu 2022. godine, gdje je govorila o dvostrukoj materijalnosti. U travnju 2023. godine, na konferenciji „Održivost – kako uspješno ploviti morem regulativa?“, bila je članica panela na kojem je predstavila zahtjeve ESRS-a u kontekstu dužne pažnje (due diligence) te Direktive o održivom poslovanju.

Također je bila članica radne skupine na projektu OECD-a Fair Market Conditions for Competitiveness in Croatia te je sudjelovala kao jedan od govornika na završnom predstavljanju rezultata projekta i sljedećih koraka, održanom 16. studenoga 2022. u Zagrebu.

Aktivno je posvećena razvoju korporativne odgovornosti i održivosti, kontinuirano radeći na projektima koji prakse okolišne, društvene i upravljačke prakse u poslovnom sektoru.

Josip Pervan, Senior Manager at the Policy, Advocacy and Member Mobilization team at WBCSD slika

Josip Pervan

Josip Pervan, Senior Manager at the Policy, Advocacy and Member Mobilization team at WBCSD

Josip Pervan is a Senior Manager at the Policy, Advocacy and Member Mobilization team at WBCSD. In his role, Josip is focusing on global policy & advocacy in the area of circular economy and nature and biodiversity. Previously, Josip advised the UNECE Secretariat as a consultant on the nexus between trade and circular economy and wrote a report on advancing circular economy through trade in the UNECE Region. As Director of Policy & Advocacy at Rebbelith Ltd., Josip interpreted stakeholder maps, developed messaging, and strategized to deliver the best advocacy impact for his clients. As Director of Policy and Programmes at IDEAS Centre, Josip acted as the COO, securing & managing partnerships and funding and providing assistance to developing countries to design their trade policies and negotiate trade agreements. Between 2002 and 2007, he served as a trade diplomat at the Croatian Mission in Geneva, representing Croatian interests with various multilateral organizations. In WIPO, he coordinated the Regional Group of Central European and Baltic States, while in the WTO, he served as a long-term leader of the Recently Acceded Members (RAMs), securing their vital negotiating interests. In the past, Josip also negotiated the Stabilization and Association Agreement (SAA) between Croatia and the EU and Croatian WTO accession, as well as several regional and bilateral trade agreements on behalf of Croatia.  

Vesna Petrović, Folder d.o.o.  slika

Vesna Petrović

Vesna Petrović, Folder d.o.o. 

Diplomirani inženjer kemije i magistar zaštite okoliša. Preko 25 godina iskustva u projektima i poslovima u području gospodarenja otpadom, u nevladinom i privatnom sektoru. Od 2007. do 2018. godine zaposlena u Ministarstvu zaštite okoliša, Odjelu za gospodarenje otpadom na poslovima višeg stručnog savjetnika.  Od 2018. godine zaposlena u vlastitom društvu Folder d.o.o. koje se bavi konzaltingom i edukacijom u području kružnog gospodarstva i gospodarenjem otpadom. Uređuje informativno-edukativni portal kruzna-ekonomija.com.

Petra Počanić, starija savjetnica za održivost, Hauska & Partner slika

Petra Počanić

Petra Počanić, starija savjetnica za održivost, Hauska & Partner

Petra ima multidisciplinarno međunarodno iskustvo u dizajnu, komunikacijama te razvoju i implementaciji projekata u održivosti. Djelovala je s lokalnim zajednicama, organizacijama civilnog društva, gradovima, malim i srednjim poduzećima te velikim kompanijama, što joj je omogućilo razvijanje jedinstvenog seta vještina za uspješno navigiranje kroz sve složenije mreže ljudi i ideja. 

Od rujna 2023. u konzultantskoj kući Hauska & Partner savjetuje ključne klijente u izradi ESG strategija i izvještaja o održivosti te je posvećena razvoju novih usluga. 

Prije toga, bila je voditeljica održivosti u Valamar Rivieri te voditeljica projekata i komunikacijska stručnjakinja u WWF Adriji. Kao članica WWF-ovog inovacijskog tima doprinosila je jačanju inovacijskih kapaciteta unutar globalne WWF mreže s fokusom na širenje novih načina razmišljanja i suradnje. 

Stekla je zvanje magistre komunikacijskog dizajna na Politecnico di Milano (+Bauhaus Univesität Weimar) te Europskih urbanih kultura na zajedničkom studiju Vrije Universiteit Brussels, Tilburg University, Manchester Metropolitan University, Estonian Academy of Arts s fokusom na društvenu komponentu održivog razvoja gradova. Alumna je Climate-KIC-a.

Dušica Radojčić, predsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode slika

Dušica Radojčić

Dušica Radojčić, predsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode

Saborska zastupnica Možemo! i predsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode. Politologinja, istaknuta okolišna aktivistica s 20-godišnjim iskustvom u zagovaranju očuvanja javnih dobara i zelenih politika - klimatske, okolišne i društvene pravde i blagostanja.

Sunčana Rapaić, Direktorica Cie Croatia i glavni projektant ureda de Architekten Cie, Zagreb slika

Sunčana Rapaić

Sunčana Rapaić, Direktorica Cie Croatia i glavni projektant ureda de Architekten Cie, Zagreb

Diplomirala na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, magistrala na poslijediplomskom studiju the Berlage Institute u Rotterdamu te stječe dodatno obrazovanje na IEDC Bled School of Management i na DGNB Academy.

Nakon završetka magisterija radi u de Architekten Cie u Amsterdamu, te 2005. postaje direktor Cie Croatia i glavni projektant ureda de Architekten Cie u Zagrebu. Član je Hrvatske komore arhitekata (HKA), Udruženja hrvatskih arhitekata (UHA) i Društva arhitekata Zagreba (DAZ) u kojem je bila aktivna kao član Upravnog odbora i Odbora kontrole. Ovlašteni je projektant arhitekture i International DGNB Consultant.

Izdvojeni projekti i realizacije su Hotel Sungarden Dubrovnik u Orašcu, Poslovno stambena građevina Centar Bundek u Zagrebu, Upravna zgrada Valamar Riviera u Poreču i Pomorsko putnički terminal u Šibeniku.

Ana Romac, voditeljica Odbora za društvenu odgovornost slika

Ana Romac

Ana Romac, voditeljica Odbora za društvenu odgovornost

Ana Romac je savjetnica u Hrvatskoj udruzi banaka, gdje vodi Odbor za društvenu odgovornost, Radnu skupinu za ESG te Odbor za EU fondove. Aktivno doprinosi razvoju i provedbi inicijativa koje pozitivno utječu na društvo i okoliš te promiču etičke poslovne prakse.

S više od 11 godina iskustva u bankarskom sektoru, Ana se istaknula u razvoju ljudskih resursa, optimizaciji poslovnih procesa i vođenju ključnih projekata.

Ana je diplomirala na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, smjer financije, te se dodatno usavršava na Executive MBA programu na Zagrebačkoj školi ekonomije i menadžmenta. Kombinacija njezina obrazovanja i bogatog profesionalnog iskustva omogućuje joj primjenu naprednih znanja i vještina u implementaciji održivih čimbenika unutar poslovnih strategija. Kao savjetnica za održivost, detaljno prati regulatorne promjene, osigurava usklađenost poslovanja s nacionalnim i EU standardima te surađuje s raznim dionicima kako bi komunicirala napredak u održivim inicijativama i financiranju.

Helena Rukelj,  voditeljica Službe za industrijsku politiku u Ministarstvu gospodarstva slika

Helena Rukelj

Helena Rukelj, voditeljica Službe za industrijsku politiku u Ministarstvu gospodarstva

Helena je diplomirana novinarka sa dugogodišnjim medijskim iskustvom u praćenju  rada Vlade i Hrvatskog sabora te u području gospodarstva, vanjske i unutarnje politike. U Ministarstvu gospodarstva radi u Sektoru za industrijsku politiku vezano za restrukturiranje trgovačkih društava u državnom vlasništvu, brodogradnju, prati rad OECD Odbora za brodogradnju. Aktivno je uključena u rad na Aktu o nultoj stopi emisije industrije te sudjeluje u radu na strategiji industrije i na kružnom gospodarstvu.

Tamara Tarnik, voditeljica ESG, Cromaris slika

Tamara Tarnik

Tamara Tarnik, voditeljica ESG, Cromaris

Tamara Tarnik je diplomirana inženjerka i magistra bioloških znanosti s 25 godina iskustva u organizaciji i vođenju poslova vezanih za zaštitu okoliša u sektoru energetike, a od siječnja 2024. u sektoru marikulture. Predavač je kolegija iz područja održivosti na Veleučilištu sigurnosti, dio SSBM Geneva. Autorica je izvješća o održivosti prema GRI Standardima u sektorima energetike, opreme za prijenos električne energije, cestovnog prometa, marikulture. Predavač je na edukacijama iz područja izvještavanja o održivosti i EU taksonomije (HGK, HRPSOR, Poslovna učinkovitost, interne edukacije). Autorica je niza znanstvenih i stručnih članaka.

Anamarija Tkalčec, voditeljica programa, CESI slika

Anamarija Tkalčec

Anamarija Tkalčec, voditeljica programa, CESI

Anamarija Tkalčec, više od 20 godina rada u CESI, organizaciji civilnog društva, na poziciji voditeljice programa „Socijalna pravda i jednake mogućnosti“ i koordinatorice CESI. Moj rad temelji se na promicanju ravnopravnosti spolova, jednakih mogućnosti, borbi protiv diskriminacije, i zagovaranju rodne ravnopravnosti.  Obzirom da radim u civilnom društvu, moje uloge su višestruke te osim voditeljske uloge u organizaciji radim i kao edukatorica i zagovaračica ravnopravnosti spolova na tržištu rada i provedbi rodno osviještene politike. U CESI kontinuirano provodimo edukacijske programe, javne kampanje i zagovaračke akcije za poboljšanje i provedbu zakonske regulative za postizanje ravnopravnosti spolova. Posebno sam ponosna na uspostavu pravnog savjetovališta za radna prava i web Radnica.org kao i na kampanju Nije u redu u uredu koju smo provele s ciljem osvještavanja javnosti o postojećim stereotipima u svijetu rada.

Sandra Vrabec, članica Uprave odgovorna za financije i rizike slika

Sandra Vrabec

Sandra Vrabec, članica Uprave odgovorna za financije i rizike

Sandra Vrabec dio je UNIQA tima od 2006. godine. Diplomirala je na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, smjer Financije i bankarstvo te je ovlašteni aktuar.

Članicom Uprave odgovornom za financije i rizike imenovana je početkom 2023. godine, a prije toga bila je više od deset godina direktorica Službe za upravljanje rizikom i reosiguranjem.  

Radeći u različitim timovima i različitim odjelima na vodećim pozicijama, stjecala je razna znanja o strateškom i financijskom planiranju, upravljanju rizicima, solventnosti, reosiguranju i aktuarskim poslovima. S više od 20 godina iskustva u osiguranju i na vodećim pozicijama u UNIQA osiguranju, Sandra je značajno doprinijela uspješnom razvoju tvrtke. Zaslužna je za brojne uspješno provedene regulatorne projekte, poput uvođenja zahtjevne Solventnosti II.

Kornelija Zvečevac, operativna direktorica EcoCortec slika

Kornelija Zvečevac

Kornelija Zvečevac, operativna direktorica EcoCortec

Po vokaciji arhitekt i dugogodišnji član Hrvatske komore arhitekata u svojoj bogatoj karijeri  prešla put od projektanta preko pročelnika za investicije i voditelja međunarodnih projekata do operativne direktorice tvrtke EcoCortec gdje osim upravljanja projektima unaprijeđenja proizvodnje i širenja kapaciteta  upravljam operacijama ove globalno prisutne inovativne tvrtke. Učinkovitost u procesima, ergonomski postavljena radna mjesta, jednako kao i zadovoljstvo  i angažman suradnika motiviraju me za daljnji rast i razvoj.

Organizator

organizator slika

Suorganizatori

European Climate Pact

Pokrovitelji

           

Sponzori

Glavni Sponzori

glavni sponzori slika

Zlatni Sponzori

 

Srebrni Sponzori

 

srebrni sponzori slika
 
 

Brončani Sponzori




 

 

Sponzori

   
   

 

Medijski pokrovitelji

 

 

 

 

Uz podršku

 

 

 
hrio slika
hrio slika
hrio slika
Nagrada HRIO

Dodjela nagrade Hrvatskog indeksa održivosti

Društveno odgovorno poslovanje obuhvaća sve prakse koje kompanije primijenjuju s ciljem praćenja načela održivog razvoja.

Konferencije o održivom razvoju mjesto su na kojima se kompanijama dodjeljuju nagrade HRIO - Hrvatski indeks održivosti za primjenu održivog poslovanja. HRIO je metoda procjene održivog poslovanja kompanije u Hrvatskoj koja se temelji na sustavu rangiranja kako bi se omogućila objektivna procjena održivosti kompanija i usporedba s drugima. HRIO je razvijen u partnerstvu HR PSOR-a i HGK pod nazivom Indeks DOP-a, no sukladno novim trendovima i tehnologijama HR PSOR je ažurirao i modernizirao i aplikaciju i sam upitnik.

Povijest Konferencija o održivom razvoju

Prošle Konferencije

Postanite član HR PSOR-a

Ispunite polja

14. konferencija o održivom razvoju i 15. dodjela nagrade HRIO slika

HR PSOR

Jurišićeva 12

10000 Zagreb, Hrvatska

Pogledaj kartu

Postani potpisnik povelje o raznolikost

Ispunite polja

14. konferencija o održivom razvoju i 15. dodjela nagrade HRIO slika

HR PSOR

Jurišićeva 12

10000 Zagreb, Hrvatska

Pogledaj kartu

Prijava za dodjelu certifikata HRIO

Ispunite sva polja